Stuhnuté kĺby sa často spájajú so starobou, keď telo už nie je také pohyblivé ako v minulosti. Je to teda niečo, čo možno označiť za relatívne prirodzené. To, že je niečo normálne, neznamená, že to musí byť príjemné. Preto sa pozrieme na to, čo by vám mohlo pomôcť pri riešení tohto problému.
Pohybový aparát je pre človeka veľmi cenný. Predovšetkým preto, že nám umožňuje venovať sa našim povinnostiam a obľúbeným každodenným činnostiam. Jednoducho povedané, naše telo bolo navrhnuté tak, aby sa čo najviac hýbalo a malo z toho úžitok (inak by nedochádzalo k úbytku hmotnosti, budovaniu svalov a mazaniu kĺbovej tekutiny pri športe a práci).
Rovnako ako stroje však aj ľudské telo podlieha postupnému opotrebovaniu, ktoré môže spôsobiť zdravotné problémy.
Na čo poukazujú vaše stuhnuté kĺby?
Ako sa prejavuje stuhnutosť kĺbov?
Stuhnutosť kĺbov môže byť mierna a v živote si ju takmer nevšimnete. Existujú však aj závažnejšie ochorenia, ktoré výrazne ovplyvňujú celkovú mobilitu a sebestačnosť človeka.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Prejavy stuhnutých kĺbov:
- Horšia pohyblivosť
- Bolesť
- Opuch
- Červenanie
Najčastejšie príčiny
Príčiny stuhnutosti kĺbov sú veľmi rôznorodé. Zlá pohyblivosť je však často spôsobená nejakým zatiaľ nezisteným ochorením pohybového aparátu.
Na vine môže byť napríklad dna, pri ktorej sa kyselina močová koncentruje v kĺboch. Príznaky dny môžu prichádzať a odchádzať rôznymi spôsobmi, takže si dokonca môžete myslieť, že sa váš problém vyriešil sám. (Čo zvyčajne nie je pravda a choroba po čase opäť prepukne.)
Okrem toho sú stuhnuté kĺby spôsobené nevyliečiteľnou reumatoidnou artritídou, autoimunitným ochorením lupus, zápalom šliach, artrózou (tiež nevyliečiteľnou) a dokonca rakovinou kostí.
Samozrejme, nemusíte sa obávať hneď. Niekedy sa príznaky prirodzeného starnutia dajú zlepšiť dlhodobým užívaním kĺbovej výživy a úpravou životného štýlu. Ak sa však vaše problémy zhoršujú alebo pretrvávajú, je vhodné čo najskôr kontaktovať lekára.
Ranná stuhnutosť kĺbov
Mnohí ľudia pociťujú rannú stuhnutosť kĺbov, ktorá im sťažuje vstávanie z postele po spánku. Určite je dobré dávať si pozor aj na iné situácie, v ktorých sa vám to stane, pretože stuhnutosť môžete zaznamenať aj po dlhom sedení alebo po tom, čo ste sa nehýbali.
Aj keď sa to nedá povedať absolútne, za týmto problémom je bežne reumatoidná artritída. Najmä ak vám stuhnutosť zostane hodinu alebo viac. V takom prípade je dôležité kontaktovať ošetrujúceho lekára. Ak je stuhnutosť kĺbov len krátkodobá a zmizne v priebehu niekoľkých minút, nemusíte sa znepokojovať.
Ako uvoľniť a rozhýbať kĺby?
Bez ohľadu na to, či máte potvrdené ochorenie pohybového aparátu alebo nie, je dôležité poznať metódy, ktoré môžete použiť na zmiernenie stuhnutosti kĺbov. Pomôcť by vám mohli napríklad teplé obklady, ktoré by ste mali držať aspoň 15-20 minút. (Chladenie niektorým ľuďom robí dobre, takže ak nepomáha teplý obklad, skúste túto možnosť.)
Môžete tiež vyskúšať ľahký strečing a cvičenia. Kľúčom je udržiavať kĺby dobre premazané kĺbovou tekutinou, ktorá im pomáha pohybovať sa.
Nezabudnite na dlhodobé používanie kĺbovej výživy. V kvalitnej kĺbovej výžive nesmie chýbať kolagén, MSM, chondroitín, glukosamín a ďalšie látky. Majte však na pamäti, že rozdiel neuvidíte zo dňa na deň, ale najskôr po niekoľkých týždňoch. Správna kĺbová výživa dodá vašim kĺbom to, čo potrebujú, aby zostali aktívne čo najdlhšie. Preto vytrvajte.