Ak športujete alebo musíte byť z nejakého dôvodu veľmi aktívni, ale nemôžete si dovoliť nosiť klasickú ortézu, kinezio páska vám môže pomôcť pri bolesti kolena a umožní vám veľmi pohodlný pohyb. Skôr ako sa však rozhodnete pre túto možnosť, je dôležité poznať ďalšie informácie, ktoré ovplyvňujú účinnosť a kvalitu tejpovania kolena.
Tejp je farebná páska, ktorá sa najčastejšie aplikuje na boľavé alebo inak oslabené miesto. Pomáha stabilizovať svaly, šľachy a kĺby, preto toto riešenie najčastejšie využívajú športovci a fyzicky pracujúci ľudia, ktorí buď nemôžu nosiť klasickú ortézu, alebo ortéza pre ich typ problému neexistuje.
Páska môže zmierniť bolesť svalov a kĺbov, znížiť riziko opuchu, poskytnúť podporu oslabenej časti tela atď. Hoci sa páska môže používať takmer kdekoľvek, veľmi často sa s ňou stretávame v oblasti kolien.
Kedy môže pomôcť tejpovanie kolena?
Ak siahnete po správnom tejpe a dobre ho priložíte, receptory bolesti sa môžu uvoľniť. Okrem toho sa udrží prietok krvi a lymfy, čo môže podporiť hojenie vášho zranenia.
Okrem toho môžu tejpy (nielen na koleno) aktivovať konkrétny sval, môžu pomôcť upokojiť alebo môžu spevniť bolestivé a problematické miesto. (Keďže môžete mať zranenie kolena alebo trpieť chronickým ochorením kolena, môže to byť vítaná úľava.)
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Ako tejpovať koleno?
Tejpovanie kolena rozhodne nie je disciplína pre začiatočníkov, takže ak s ním nemáte žiadne skúsenosti, radšej ho prenechajte odborníkom. V opačnom prípade hrozí, že si nesprávne nalepenou páskou môžete ublížiť. A to určite nechcete.
Tí, ktorí si trúfajú, si môžu pripraviť 7 pások rôznych farieb a veľkostí, ktoré majú tvar písmena „I“ (dve stredne dlhé modré, dve stredne dlhé ružové, dlhú čiernu a dve kratšie telové). Prvá (čierna) páska sa nalepí vpredu pod čéšku, na výbežok holennej kosti. Noha je pri lepení v pravom uhle, páska sa lepí od stredu a má vysoké napätie. Zvyšok pásky po stranách je nalepený bez napätia. Noha sa potom ohne v kolene s polosklonením 30 % a oba telové tejpy sa prilepia na boky kolena s vysokým napätím (od stredu). Modrý tejp sa prilepí na prvú tretinu stehenného svalu s nízkym napätím smerom ku kolennej čiaške. Pri vysokom napnutí obopína čéšku bez toho, aby do nej zasahovala. Koniec modrej pásky sa nalepí bez napätia. Rovnaký postup sa dodrží aj na druhej strane kolena, kde sa podľa rovnakého princípu zrkadlovo nalepí druhá modrá páska.
Ružové tejpy sa lepia v opačnom smere ako modré, základňa sa lepí bez napätia. Pri prekrývaní prvej pásky 100 % napnite až po hornú časť kolena. Zvyšok pásky sa lepí bez napnutia. Rovnaký postup sa použije aj pri ružovom tejpe na druhej strane.
Ako dlho môžem mať tejp?
Tejpy si zachovávajú svoju elasticitu približne 3-5 dní. Preto sa odporúča pásku po 5 dňoch vymeniť. Medzi nosením a ďalšou aplikáciou bez pásky by však malo uplynúť 24 hodín na regeneráciu.
Ďalšie tipy na boľavé koleno
Ako vidíte z vyššie uvedeného popisu, taping by ste mali prenechať skúsenému fyzioterapeutovi, ktorý vám pomôže postupne zlepšiť váš problém.
Pri bolestiach kolena a pri športe nezabúdajte na dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, ktorá obsahuje komplex viacerých látok. V zložení tej kvalitnej sa nachádza kolagén, MSM, glukozamín, chondroitín, boswellia, vitamín C a ďalšie zložky, ktoré podporujú normálny stav kĺbov, svalov, kostí a šliach.