Každý, kto sa niekedy venoval intenzívnej fyzickej aktivite, sa stretol s problémami so stuhnutými a unavenými svalmi. Natiahnuté svaly nás môžu vyradiť z činnosti na niekoľko dní, my vám dáme niekoľko tipov, ako ich čo najskôr dostať späť do formy.
Už ste niekedy bežali na autobus? Alebo ste ťahali veľmi ťažké tašky? Alebo máte veľmi fyzicky náročnú prácu a po nej ešte chodíte do posilňovne? Potom určite viete, aké to je, keď vás začnú trápiť stuhnuté svaly, ktoré vám sťažujú pohyb.
Keďže svet nečaká, málokedy si môžeme dovoliť len tak ležať v posteli. Častejšie sa snažíme zaprieť sa a ísť niečo robiť, hoci každý pohyb bolí ako čert. Je to však múdre riešenie? A naozaj sa nedá urobiť nič, čo by vám prinieslo rýchlu úľavu?
Na to sa pozrieme nižšie.
Príčiny bolesti svalov
Bolesť svalov má mnoho príčin. Niektoré z nich sú vážne a iné nie. Zranenie svalu môže mať veľký vplyv. Stačí, ak preceňujeme svoje sily a nesprávne zapájame svalovú skupinu. A nešťastie je na svete. Stres, preťaženie a nadmerné zaťažovanie im tiež neprospievajú.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Okrem toho sa za bolesťou svalov môžu skrývať aj iné ochorenia:
- Chrípka
- Lupus
- Chronický únavový syndróm
- Znížená funkcia štítnej žľazy
- Reumatoidná artritída
A mnoho ďalších. Z tohto dôvodu je dôležité rozlišovať, či je bolesť svalov dlhodobým problémom (a teda môže ísť o chronické ochorenie) alebo krátkodobým problémom, ktorý si vyžaduje dočasnú úpravu životného štýlu.
Natiahnuté brušné svaly
Natiahnuté brušné svaly môžu byť spôsobené príliš intenzívnym cvičením. Pravdou však je, že to môže byť aj jeden z príznakov ich poškodenia. Najmä ak cvičíte brušné svaly prvýkrát alebo ak sa im venujete len krátko. A ste príliš horliví alebo neovládate správnu techniku.
Nemôžete tiež vylúčiť, že vás bolia brušné svaly, pretože ste si pri zdvíhaní ťažkého predmetu spôsobili prietrž. Môžete to zistiť podľa toho, že v bolestivom mieste nahmatáte pod kožou jasne viditeľnú hrčku. Tá je výraznejšia, keď sedíte alebo stojíte. V ľahu môže zmiznúť.
Stuhnuté svaly na rukách
Stuhnuté svaly na rukách zvyčajne naznačujú intenzívnejšiu pracovnú záťaž v predchádzajúcich hodinách a dňoch. Je dosť zlé, ak nosíte ťažkú tašku alebo batožinu. Alebo vykonávate ťažkú manuálnu prácu. Táto bolesť zvyčajne po chvíli sama zmizne.
Čo na natiahnuté a stuhnuté svaly?
Ak ste si spôsobili zranenie, najlepšie, čo môžete urobiť, je zachovať pokoj. A na boľavé miesto si okamžite priložte vrecko s ľadom. Tento postup by mal zabrániť vzniku nadmerného opuchu. Dodatočný chlad boľavé miesto trochu znecitlivie. (Majte na pamäti, že vrecko musí byť v uteráku alebo žínke. Studený obklad by mal trvať približne 10 minút. Potom by mala nasledovať približne hodinová prestávka).
Ak vás bolí sval na nohe alebo inej periférnej časti tela, zdvihnite ho do vzduchu a nechajte ho v pokoji. Taktiež sa snažte výrazne obmedziť svoje fyzické aktivity. Ak bolesť pretrváva, užite liek proti bolesti a obráťte sa na lekára. Ten vám poradí najlepší postup.
Masť na boľavé svaly
Ak bolesť svalov nie je taká výrazná, môžete vyskúšať športové gély na boľavé svaly. Mnohé z nich obsahujú arniku a mentol. V závislosti od technológie môžu byť chladivé alebo hrejivé. Najlepšie je naniesť ich na boľavé miesto a jemne ich vmasírovať do pokožky. Podľa potreby ich opakujte.
Ako uvoľniť natiahnuté svaly
V prvom rade by ste nemali zanedbávať strečing. Majte však na pamäti, že toto nie je súťaž. Nejde o to, ako hlboko sa dokážete ohnúť alebo potiahnuť. Naťahujte sa tak, ako vám to vaše telo dovolí. Jednoducho a jasne, nerobte nič nasilu.
Súčasťou regenerácie by mal byť dobre nastavený pitný režim, ktorý dodáva telu hydratáciu. Nezabudnite do svojho jedálnička zaradiť kvalitné bielkoviny a potraviny s vysokým obsahom antioxidantov. Relaxačne pôsobí aj vlažný alebo teplý kúpeľ. Záleží na tom, čomu dávate prednosť.
Myslite tiež na to, že nielen svaly si zaslúžia vašu pozornosť. Pohyb je náročný aj na kĺby. Preto im pravidelne doprajte kvalitnú kĺbovú výživu.