Vápnik je živina, ktorú si väčšina z nás spája so zdravím kostí, kĺbov a zubov. Môže nám však ponúknuť aj niečo iné? Aké sú jeho hlavné zdroje? A existujú zdroje vápnika pre vegetariánov a vegánov? Práve o tom bude tento článok.
Dospelí nás odmalička nútili piť mlieko a jesť jogurty s odôvodnením, že rastieme a potrebujeme silné kosti a zuby. Lenže niektorí ľudia sa v dospelosti zdrojom vápnika vyhýbajú. Už nerastú, tak prečo by mali mať dôvod na jeho dopĺňanie?
Osobitnou kategóriou môžu byť vegetariáni a vegáni, ktorí sa vyhýbajú konzumácii živočíšnych produktov, ktoré prirodzene obsahujú vápnik. Ľudia, ktorí napríklad neznášajú laktózu alebo kazeín a ktorým konzumácia mliečnych výrobkov spôsobuje zdravotné problémy, môžu tiež vyhľadávať vápnik v potravinách a alternatívach.
Čo obsahuje vápnik? Ako zistíte, že ho máte málo? A ako doplniť vápnik, ak máte špecifické stravovacie potreby?
Čo je to vápnik?
Vápnik je jedným z najrozšírenejších minerálov v ľudskom tele. A má to vlastne veľký zmysel, veď si len uvedomte, akú veľkú časť našej telesnej hmotnosti tvoria kosti a zuby. Vápnik však nie je dôležitý len pre ne, ale aj pre mnohé ďalšie telesné procesy, s ktorými si ho bežne príliš nespájame. V skutočnosti hrá dôležitú úlohu pri prenose podnetov vo svaloch a nervoch, pri prenose signálov v bunkách a pri stabilizácii bunkových membrán. V neposlednom rade je vápnik dôležitý aj pre hemokoaguláciu (zrážanie krvi).
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Prečo ho dopĺňať – účinky
Vápnik je dôležitý pre podporu normálnej funkcie svalov, pretože pomáha regulovať svalové kontrakcie. Keďže ovplyvňuje aj normálne správanie krvi, má vplyv aj na podporu normálneho stavu kardiovaskulárneho systému. Okrem toho srdce je sval, takže už spomínaný prínos ich podpory tiež prispieva k ich normálnej funkcii.
Môže mať tiež dobrý vplyv na stav zubov, pretože zuby sú tiež z veľkej časti tvorené vápnikom. Jeho dopĺňanie by sa preto malo vykonávať aj vtedy, keď chcete pracovať na ich zdraví a kvalite.
Vápnik na kosti a kĺby
Vápnik je pomerne dôležitý pre udržanie normálnych kostí a kĺbov. K jeho nedostatku môže dôjsť v dôsledku rôznych životných udalostí a situácií.
Existuje riziko, že ho budete mať v tele príliš málo:
- Pred a po menopauze
- Tehotné ženy (tu je príjem vápnika dôležitý najmä pre vývoj plodu)
- U detí
- U vegetariánov, vegánov a ľudí, ktorí nemôžu konzumovať mliečne výrobky
Preto by sme mali zodpovedne pristupovať k jeho dopĺňaniu počas celého života, nielen v mladosti, keď si všetci dobre uvedomujeme jeho význam.
Prejavy nedostatku vápnika
Nedostatok vápnika sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových kategórií vrátane malých detí. Okrem toho nedostatok vápnika (pri miernom nedostatku) nemusí mať vždy špecifické príznaky.
Ak je situácia vážnejšia, môžete zaznamenať:
- Suchú pokožku
- Zhoršenú kvalitu nechtov
- Svalové kŕče, najmä v oblasti chrbta a nôh
Časom môžete byť náchylnejší na zlomeniny, depresívnu náladu, podráždenosť alebo problémy s pamäťou.
Ako ho správne užívať?
Všetci vieme, že mlieko a mliečne výrobky patria medzi hlavné zdroje vápnika. Ale to určite nie sú všetky potraviny a nápoje, v ktorých ho môžete nájsť.
Vegetariáni, vegáni alebo ľudia, ktorí nemôžu konzumovať mliečne výrobky, tiež siahajú po týchto potravinách::
- Brokolica
- Kapusta
- Rukola
- Lieskové orechy
- Para orechy
Aby však bola suplementácia vápnikom skutočne zmysluplná, je dôležité kombinovať ho s ďalšími látkami, ktoré sú zvyčajne súčasťou doplnkov pre kosti, kĺby a pohybový aparát. Tie môžu vyskúšať aktívni športovci, fyzicky aktívni ľudia a seniori, ktorí ich môžu využiť aj na podporu konzervatívnej liečby chronických pohybových problémov.
Kvalitnú kĺbovú výživu spoznáte nielen podľa obsahu vápnika, ale aj podľa obsahu týchto látok:
Súčasťou starostlivosti o kĺby, kosti a pohybový aparát by malo byť aj primerané vystavovanie sa slnku a správne cvičenie na posilnenie kostí a mazanie kĺbov kĺbovou tekutinou.
Zdroje informácií
https://www.nzip.cz/clanek/1146-vapnik – Vápnik (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/248958 – Všetko o vápniku (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23143-hypocalcemia – Nedostatok vápnika (anglicky)
https://www.nhs.uk/live-well/bone-health/food-for-strong-bones/ – Potraviny pre zdravé kosti (anglicky)