Natrhnutý sval v lýtku alebo natrhnutý stehenný sval sú veľmi nepríjemné problémy, ktoré si vyžadujú špecifický prístup. V opačnom prípade si môžete ublížiť ešte viac. Aké sú príznaky tohto stavu? A aké sú možnosti liečby?
K natrhnutiu svalu môže dôjsť prakticky u každého. Postihuje amatérskych aj profesionálnych športovcov. Môžete ju však chytiť aj v práci, najmä ak vykonávate fyzickú prácu alebo domáce projekty.
Keďže mnoho ľudí už niekedy zažilo natiahnutý sval, môžeme mať niekedy tendenciu zamieňať si tieto problémy navzájom. To je chyba, pretože sa môžeme pripraviť o cenný čas, počas ktorého by už mohlo dochádzať k postupnej regenerácii a hojeniu.
Aké sú rozdiely medzi natiahnutým a natrhnutým svalom? A čo by ste ešte mali vedieť o tomto probléme?
Čo znamená natrhnutý sval a ako ho rozpoznať?
Svalové vlákna majú tzv. svalový tonus. Je to v podstate druh napätia. Ak však počas kontrakcie dochádza k nadmernému napätiu, vlákna sa často poškodia, čo môže mať ďalekosiahle následky.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Medzi hlavné prejavy natrhnutia svalu patria:
- Náhla bolesť
- Ostrá bolesť
- Neschopnosť pokračovať v činnosti
- Opuch
- Krvná zrazenina
- Citlivosť postihnutej oblasti na dotyk
Natrhnutý vs. natiahnutý
Natiahnuté svaly sa zvyčajne objavia po cvičení alebo inej namáhavej činnosti. Hoci bývajú veľmi nepríjemné, tento typ bolesti je zvyčajne len dočasný. Okrem toho nebráni normálnemu pohybu.
Tento typ bolesti nie je zranením, ale reakciou tela na nadmerný stres. Niekedy môže svalová slabosť trvať aj týždeň a najhoršia je približne na druhý alebo tretí deň po fyzickej aktivite. Postupne však dochádza k zotaveniu a všetko je opäť v poriadku. Okrem toho sa natiahnuté svaly zvyčajne neobjavia okamžite, ale až po niekoľkých hodinách.
V porovnaní s tým sa natrhnutý sval prejaví okamžite. Bolesť je ostrá a intenzívna a predchádza jej určitá nadmerná námaha alebo snaha posunúť výkon za hranice možností. Po vzniku zranenia nie je možné pokračovať v činnosti a bolesť zvyčajne sama od seba bez aktívneho riešenia len tak nezmizne.
Prečo sa to deje? – príčiny
Medzi hlavné príčiny tohto problému patrí zlý odhad vlastných síl. Z tohto dôvodu je dôležité venovať pozornosť tomu, čo robíte so svojím telom. Problematická môže byť aj nedostatočná rozcvička pred fyzickou aktivitou, ktorá pripraví svaly na cvičenie.
Ako na liečbu a prevenciu?
Ak je poškodenie svalu len mierne, často dochádza k rýchlej regenerácii a pri správnej rehabilitácii sa môže vrátiť do normálneho stavu približne za 3 týždne. V prípade vážnejších poranení je určite vhodné navštíviť lekára, ktorý skontroluje poranené miesto a zabezpečí, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu.
Doma vyskúšajte:
- Ľadovanie
- Kompresiu
- Eleváciu (zdvihnutie končatiny)
- Odpočinok
- Užívanie liekov proti bolesti
Vážne zranenie by sa malo nechať odpočívať aspoň 10 dní, pretože jazva vo svale je v tom čase jeho najslabším miestom a porušenie režimu by mohlo viesť k chronickým problémom.
Pokiaľ ide o prevenciu tohto problému, zvyčajne pomôže, ak sa budete pohybovať primerane svojim schopnostiam. Nezabúdajte ani na dobrý pitný režim, ktorý podporuje pružnosť a hydratáciu svalov, a na rozcvičku.
V neposlednom rade vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálnej funkcie pohybového aparátu, ktoré obsahujú širšie spektrum látok dôležitých pre organizmus.
V zložení správnej výživy nájdete:
A mnoho ďalších látok, ktoré vám ponúkajú komplexnú starostlivosť o telo.