Problémy s kolenami bývajú nepríjemné, ale bohužiaľ sú v našej populácii pomerne časté. Nemusí ísť len o bolesti kolien spôsobené priberaním alebo o bolesti spôsobené chronickými ochoreniami, ako je napríklad artritída. Trpieť môžete aj problémami s meniskami, ktoré sa môžu ľahko poraniť počas vašich obľúbených aktivít. Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku? A čo môžete urobiť, aby ste svoj problém odstránili?
Každého môže z času na čas začať bolieť koleno. O to viac, ak sa venujete fyzicky náročnej práci alebo športu. Niekedy však stačí veľmi málo, aby došlo k poškodeniu menisku kolena, ktoré môže prepuknúť v tom najhoršom možnom čase.
Niektorí ľudia sa domnievajú, že jedinou možnou úľavou od tohto typu bolesti je operácia. Dobrý fyzioterapeut vám však povie, že tento krok netreba uponáhľať, pretože existujú menej invazívne metódy, ktoré môžu byť porovnateľne užitočné.
Keďže problémy s meniskom môže mať prakticky každý, nižšie sa spoločne pozrieme na všetko, čo s touto témou súvisí.
Čo je to meniskus?
Meniskus je v podstate polmesiac, ktorý je tvorený spojivovou chrupavkou. Nachádza sa vo vnútri kolena a pomáha tlmiť nárazy počas chôdze a iných aktivít (napríklad behu.) Pomáha tiež prenášať a rozkladať telesnú hmotnosť a zabraňuje opotrebovaniu kĺbovej chrupavky.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Je zaujímavé, že poranenia meniskov patria medzi najčastejšie poranenia kolena. Najčastejšie tento problém vzniká pri zle koordinovanom rotačnom pohybe kolena v kĺbe. Skutočne závažné stavy (napríklad pri roztrhnutí menisku) je možné operovať.
Ako a kde bolí meniskus?
To, ako veľmi vás meniskus môže bolieť, veľmi úzko súvisí s typom zranenia, ku ktorému došlo. Napríklad pri natrhnutí je bežná náhla a silná bolesť kolena. Môže sa však vyskytnúť aj opuch kolena.
Pokiaľ ide o umiestnenie menisku, nachádza sa na vnútornej aj vonkajšej strane kolena. Môžete mať bolesť jedného, oboch alebo oboch meniskov v oboch kolenách.
Ako rozpoznať poranený meniskus – príznaky
Ako už bolo spomenuté, poškodený meniskus možno rozpoznať podľa niekoľkých pomerne špecifických príznakov.
Patria medzi ne:
- Bolesť kolena (vrátane intenzívnej bolesti)
- Opuch
- Prasknutie počas nehody
- Problém pri naťahovaní a ohýbaní nohy
- Pocit zamrznutého/zaseknutého kolena
Na začiatku nemusí byť bolesť príliš silná. Dokonca je celkom možné, že po úraze budete naďalej aktívni. Keď sa však zápal rozbehne, môže sa v kolene objaviť široká škála pridružených nepríjemností a komplikácií.
Pretrhnutý/prerušený meniskus
Ak máte úplné roztrhnutie menisku, ktoré môže byť sprevádzané prasknutím kolena, je veľmi dôležité neodkladať návštevu lekára, ktorý vám môže odporučiť operáciu. Doba hojenia sa potom zvyčajne predĺži o rekonvalescenciu, ale budete mať istotu, že vaše koleno bude v rámci možností fungovať aspoň trochu normálne. To isté platí, ak máte natrhnutý meniskus, ktorý vám spôsobuje silné bolesti.
Ako liečiť meniskus?
To znamená, že veľa závisí od toho, aké vážne je jeho zranenie. Ak nie je príliš vážne, fyzioterapeut (a prípadne ortopéd) môže odporučiť taping. Najmä ak máte v pláne ďalšie fyzické aktivity, počas ktorých by vám ortéza nemusela vyhovovať.
Výhodou pásky je, že sa môžete venovať bežným činnostiam bez toho, aby vás čokoľvek obmedzovalo v pohybe. Bandáž by však mala byť vykonaná odborne, pretože inak môže problém ešte zhoršiť.
Na druhej strane je ortéza vhodná pre osoby, ktoré neočakávajú veľkú fyzickú aktivitu. O spôsobe nosenia a používania by ste sa mali na začiatku poradiť s odborníkom, pretože v niektorých prípadoch sa napríklad neodporúča s ňou spať. (Niekedy sa tiež môže odporúčať nosiť ortézu len určitý čas a pod.)
Medzi babské rady tradične patria:
- Odpočinok
- Studené obklady
- Zdvihnutie kolena (aby sa opuch netvoril tak ľahko)
- Kompresia kolena
- Ľahký strečing
Samozrejmosťou by malo byť obmedzenie činností, ktoré by mohli byť pre koleno problematické. Príkladom je behanie a skákanie.
Operácia menisku kolena
Ak vám vyššie uvedené tipy na bolesť menisku nepomáhajú a ani skúsený fyzioterapeut si s problémom dlhodobo nevie poradiť, je vhodné poradiť sa s lekárom, či by pre vás predsa len nebola vhodná operácia kolena.
Zvyčajne ide o minimálne invazívnu metódu, ktorá je šetrná k ostatným tkanivám. Počas zákroku sa do kolena zavedie malá kamera, aby lekári videli rozsah a typ poškodenia a mohli meniskus zošiť. Môžu však tiež vložiť implantát alebo meniskus úplne odstrániť.
Dôležitosť kĺbovej výživy
Kĺbová výživa ako taká nemôže úplne odstrániť už existujúce problémy s meniskom. Prevenciou problému je v tomto smere správny pohyb, ktorý nevedie k poškodeniu kolien (čo sa pri športe často stáva.)
Na druhej strane kvalitná viaczložková kĺbová výživa môže obsahovať zložky, ktoré prispievajú k normálnemu stavu kĺbovej chrupavky a kostí, a zložky, ktoré môžu znížiť riziko zápalu, ktorý sa môže v kĺboch vyskytnúť. Môže byť preto vhodnou podporou pri konzervatívnej liečbe rôznych pohybových problémov vrátane problémov súvisiacich s meniskom.
Výhodou kĺbovej výživy je, že ju môžu využívať aj mladí ľudia, aktívni športovci, fyzicky pracujúci ľudia atď., takže ide v podstate o formu prevencie.
V dobrej kĺbovej výžive sa snažte nájsť v zložení:
- Glukosamín
- Chondroitín
- MSM
- Kolagén
- Vitamín C
- Kadidlovník pílovitý
A ďalšie látky, ktoré prispievajú k podpore normálneho stavu pohybového aparátu. V neposlednom rade nezabudnite, že aby sa účinok kĺbovej výživy dostatočne prejavil, je dôležité užívať ju poctivo každý deň počas niekoľkých týždňov.