Preparát na kĺby sa často odporúča ľuďom, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom. Vedeli ste však, že doplnok stravy na kĺby s dobrým zložením môže prospieť aj fyzicky aktívnym jedincom a športovcom, ktorí zatiaľ žiadne problémy s pohybom mať nemusia?
Možno si to ani neuvedomujete, ale kĺby používate aj pri najmenšom pohybe. Bez ich existencie by ste nemohli používať telefón, piť kávu ani zdvihnúť malíček. Na základe toho si možno teda celkom ľahko predstaviť, aké problematické môže byť horšie fungovanie väčších kĺbov, ktoré nám umožňujú chôdzu, beh a ďalšie pohybové aktivity.
Niektorí jedinci patria medzi šťastlivcov, ktorých toho ani vo vyššom veku zase toľko netrápi. Povedzme si ale úprimne, že takých je medzi nami skôr menšina. Veľa ľudí vo vyššom veku bojuje s opotrebovaním kĺbov as chronickými chorobami kĺbov, ktoré zhoršujú ich pohyblivosť a často spôsobujú aj nepríjemnú bolesť.
Preto sa pozrieme, akú úlohu v tom môže hrať kĺbová výživa a podľa akých parametrov poznáte tú, ktorá je kvalitná.
Kedy pomôžu prípravky na kĺby?
Prípravky na kĺby môžu tradične pomôcť uľaviť od nepríjemných príznakov chronických chorôb pohybového aparátu. Síce vás nemôžu v týchto krízových momentoch vyliečiť, ale môžu podporiť vašu pohyblivosť a môžu obmedziť pociťovanú bolesť. Vďaka tomu sa môže stať dobrá kĺbová výživa jedným z podporných prostriedkov konzervatívnej liečby.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Ďalej môžu kĺbovú výživu užívať ľudia, ktorí:
- Športujú
- Majú fyzicky namáhavú prácu
- Majú záujem o prevenciu (aj keď ich zatiaľ ešte nič netrápi)
Kto by ich mal užívať?
Možno si hovoríte, že pokiaľ ste mladí a pravidelne športujete, je užívanie kĺbovej výživy nezmysel. Vedeli ste však, že pravidelné zaťažovanie nejakej konkrétnej skupiny kĺbov môže prispieť k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbovej chrupavky?
Siahnuť po kĺbovej výžive môžu aj ľudia, ktorí pracujú celé dni na počítači alebo v sklade. Na počítači dostávajú zabrať predovšetkým kĺby na rukách, na ktorých sa môže postupom času tiež prejaviť určitá únava. V sklade zase môžu trpieť vaše kolená, bedrá, lakte a podobne.
Ako teda vidíte, naozaj nie je nevyhnutné čakať na nejakú nepríjemnú chorobu, pretože k prirodzenému opotrebovaniu organizmu často dochádza každý deň.
Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere?
Na trhu je v súčasnej dobe k dostaniu veľké množstvo rôznych kĺbových výživ. Problém je však v tom, že niektoré z nich nemusia byť dostatočne kvalitné. Môžu síce obsahovať kolagén, ktorý je dôležitý pre normálne fungovanie pohybového aparátu, môže v nich ale chýbať vitamín C, ktorý zlepšuje jeho využiteľnosť v organizme.
Preto sa snažte na etikete kĺbovej výživy hľadať látky, ako:
- Kolagén typu I a II
- Vitamín C
- Glukosamín
- Chondroitín
- MSM
- Kadidlovník pílovitý
- Zinok
Tiež rozhodne nešliapnete vedľa, keď v zložení objavíte ešte vápnik a vitamín D, pretože tieto látky podporujú normálny stav kostí, ktorých kvalita a hustota sa môže s narastajúcim vekom taktiež zhoršovať.
Ďalšie tipy pre zdravie vašich kĺbov
Aj keď to možno bude znieť trochu ako protireč, pre udržanie normálnej pohyblivosti je dôležité, aby ste sa venovali nejakej pravidelnej pohybovej aktivite. Môže ísť pokojne o chodenie na prechádzky alebo o plávanie. Práve tieto aktivity podporujú premazávanie kĺbov kĺbovou tekutinou, ktorá ich pomáha udržiavať v kondícii.
Pred cvičením je tiež dôležité, aby ste sa pretiahli a rozcvičili. Natiahnutie vám napokon neuškodí ani po skončení cvičenia. V prípade, že už máte nejaké pohybové problémy, pomáha pozvoľná redukcia telesnej hmotnosti a zdravší jedálniček, v ktorom by mali byť predovšetkým zdroje antioxidantov, ktoré pomáhajú redukovať telesné zápaly.