Bolesť svalov môže byť mierna, ale môže vás aj ľahko ochromiť a zabrániť vám vykonávať bežné každodenné činnosti. V dnešnej dobe, ktorá je veľmi orientovaná na výkon, je pochopiteľné, že sa snažíte zistiť, ako sa dostať späť do formy. Ak vás táto téma zaujíma, v tom prípade pokračujte v čítaní nasledujúcich odsekov.
Nikto nemá rád bolesť, snáď okrem športovcov, ktorí podľa jej intenzity po cvičení posudzujú, nakoľko bola pre ich telo účinná. Niekedy sa bolesť lýtkového svalu môže objaviť po dobiehaní autobusu alebo po rýchlej prechádzke mestom. Bolesť stehna a gluteálneho svalu nás zasa môže prekvapiť po náročnom dni v práci, keď sme dlho zdvíhali a skladali ťažké bremená.
To však zďaleka nie sú všetky príčiny bolesti svalov. V niektorých prípadoch ju môže ovplyvniť aj niečo, na čo by ste vopred nepomysleli.
Čo znamená bolesť svalov?
Bolesť svalov môže naznačovať niekoľko vecí. Po prvé, svaly vás môžu bolieť po nejakej fyzickej aktivite. Aktívny pohyb má veľký vplyv na budovanie novej svalovej hmoty. Počas regenerácie po cvičení je teda určitá miera bolesti zvyčajne normálna.
Môže však ísť aj o jav súvisiaci s nesprávnym držaním tela a preťažovaním jednej konkrétnej svalovej skupiny. V neposlednom rade nemožno ignorovať ani vplyv choroby alebo zranenia. Ako teda vidíte, na svalovú bolesť sa rozhodne nedá pozerať jednou optikou.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
Bolesť medzirebrových svalov
Bolesť medzirebrových svalov môže súvisieť so zlým držaním tela a sedením, pri ktorom sa telo akoby prepadáva dopredu. Môže však ísť aj o problém, ktorý súvisí so silným kašľom.
Bolesť krčných svalov
Aj bolesť krčných svalov často súvisí so zlým držaním tela a sedením. Niekedy si to možno ani neuvedomujeme, ale chodíme s hlavou natiahnutou dopredu. K preťaženiu svalov môže dôjsť aj v dôsledku práce s počítačom. V neposlednom rade môže byť stuhnuté a bolestivé svalstvo za krkom spôsobené aj stresom.
Bolesť svalov na nohách
Bolesť svalov na nohách sa môže líšiť v závislosti od toho, čo jej predchádzalo. Ak napríklad počas práce často robíte drepy, môže vás bolieť vnútorná strana stehien a zadok. Rýchla chôdza môže spôsobiť stuhnutosť lýtok. Svoju úlohu pri podpore pohyblivosti môže zohrať aj joga, ale stuhnuté svaly na zadnej strane stehien vám môžu spôsobiť veľkú bolesť, keď sa uvoľníte.
Bolesť prsného svalu
Bolesť prsného svalu sa môže objaviť aj pri problémoch so svalovou nerovnováhou a preťažením. Prípadne môže byť aj prejavom blokády v oblasti rebier. Medzi hlavné spúšťače patrí zlé držanie tela a sedenie, cvičenie a nosenie ťažkej kabelky.
Aké sú ďalšie možné príčiny?
Ak sa bolesť objaví náhle, môže to znamenať, že ste si spôsobili zranenie. V takej chvíli je najlepšie zastaviť sa a priložiť na boľavé miesto studený obklad. Ak je to možné, boľavé miesto niečím podložte, čo by malo znížiť opuch (najlepšie je to urobiť na rukách a nohách).
Môže však ísť aj o zdravotné problémy. Rizikovým faktorom môže byť cukrovka, ktorá môže spôsobiť neuropatiu (v jej priebehu človeka trápi nevyvolaná bolesť). Nemali by sme ignorovať ani chrípku alebo iné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť bolesť svalov a kĺbov. Chronický únavový syndróm môže postihnúť aj malú skupinu ľudí.
Bolesť svalov po cvičení
Bolesť svalov po cvičení sa zvyčajne považuje za normálnu. Počas fyzickej aktivity sa môžu vo svaloch vytvoriť mikrotrhliny, ktoré sa musia zahojiť. Z tohto dôvodu je dôležitá regenerácia. Ak ju neabsolvujete dostatočne, môžete si v extrémnych prípadoch ublížiť.
Strečing po cvičení a teplý kúpeľ môžu tiež znížiť bolesť svalov a kŕče.
Bolesť svalov po alkohole
Niektorí ľudia môžu mať po vypití veľkého množstva alkoholu neočakávané problémy s bolesťou svalov.
Medzi hlavné príčiny tohto javu patria:
- Dehydratácia
- Narušená rovnováha elektrolytov
- Zápal
Keďže rozklad alkoholu so sebou prináša prítomnosť toxických látok, tieto môžu zhoršovať (alebo podporovať) zápalové procesy v tele, čo sa potom môže prejaviť v bolesti.
Neexistuje žiadne konkrétne množstvo alkoholu, ktoré by ste museli vypiť, aby sa u vás vyvinul tento stav. Závisí to aj od toho, ako sa telo vyrovná s jeho odbúravaním. Vo všeobecnosti sa však za rizikový faktor považuje nedostatočný príjem vody počas večierka.
Chronická bolesť svalov
Chronická bolesť svalov môže poukazovať na poškodenie nervového systému (ako napríklad spomínaná neuropatia), ale môže byť napríklad aj jedným z prejavov fibromyalgie. V niektorých prípadoch sa problém ťažko diagnostikuje, ale ak máte pocit, že s vami niečo dlhodobo nie je v poriadku, je určite rozumné vyžiadať si dôkladné vyšetrenie u lekára. (A prípadne aj iných špecialistov.)
Čo pomáha na bolesť svalov?
Jednou z prvých rád je dostatočný odpočinok, ktorý bolesť pohybového aparátu zvyčajne vyžaduje.
Ďalej môžete vyskúšať:
- Ľahký strečing
- Studené/teplé obklady a kúpele
- Jemnú masáž
- Používanie liekov proti bolesti
- Aplikácia chladiaceho alebo hrejivého športového gélu
V neposlednom rade nezabudnite dlhodobo užívať kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá obsahuje aj látky na podporu kostí a svalov.
V zložení by ste mali hľadať látky ako vitamín C, kolagén, MSM, glukozamín, chondroitín, kadidlovník pílovitý, vápnik, vitamín D, vitamín K a ďalšie. Aj keď vás kĺbová výživa nevylieči z chronických problémov, môže byť jedným z hlavných pilierov starostlivosti na podporu vášho aktívneho životného štýlu.