Čistá želatína sa používa pri výrobe niektorých sladkých dezertov. Stačí ju ponoriť do tekutiny a nechať ju rozpustiť. Ale čo bravčová želatína na kĺby? Má vôbec zmysel ju užívať? Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v nasledujúcich odsekoch.
Väčšina z nás pozná želatínu už od detstva. V kuchyni ju často používali naše mamy aj babky. Všetci poznáme aj želatínové bonbóny, ktoré sme dostávali na narodeniny alebo ako odmenu v škole.
Mnohí z nás si pamätajú, ako nám rodičia hovorili, že želatína je dobrá na kĺby. Ale nie je to len mýtus? Prípadne – môže želatína v prášku naozaj pomôcť dostať sa späť do formy?
Čo je to želatína?
Prírodná želatína je čistý glej, ktorý sa získava z varených šliach, koží, kostí a iných živočíšnych zvyškov bohatých na kolagén. Spracovaním sa aktivuje lepok, ktorý dáva želatíne schopnosť želatínovania. Výsledná želatína sa potom najčastejšie používa v cukrovinkách. A prípadne aj v iných potravinárskych odvetviach. Používa sa aj pri výrobe kapsúl vo farmaceutickom priemysle.
Želatína pri bolestiach kĺbov
Vďaka tomu, že želatína pochádza z tkanív bohatých na kolagén, je jej odporúčanie pri bolestivých kĺboch opodstatnené.
Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.
Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.
V dávnejších dobách sa konzumácia želatíny odporúčala pri bolestiach kĺbov. A prípadne aj na problémy s kosťami. To, že to má zmysel, potvrdili štúdie, v ktorých jedna skupina dostávala želatínu a druhá len placebo.
Kolagén a želatína
Možno sa pýtate, aký je rozdiel medzi kolagénom a želatínou. Najmä preto, že želatína sa získava varením surovín bohatých na kolagén, ktoré by inak boli pre nás nepožívateľné.
Ak by sme začali úplne od začiatku, medzi kolagénom a želatínou nie je veľa rozdielov. Zatiaľ čo kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza (nielen) v ľudskom tele, želatína je jej tepelne spracovaná forma.
Medzi kolagénom a želatínou nie sú žiadne zásadné rozdiely ani z hľadiska výživovej hodnoty. Zatiaľ čo v 14 gramoch kolagénu je 50 kalórií, v rovnakom množstve želatíny je 47 kalórií. Obe zložky majú rovnaký obsah 12 gramov bielkovín. Neobsahuje ani tuk, ani sacharidy. V oboch prípadoch však veľa závisí od zvierat, z ktorých sa kolagén a želatína získali. A potom aj spôsob spracovania. Okrem toho môžu niektoré druhy želatíny obsahovať pridaný cukor, farbivá alebo arómy.
Rozdiel však môžu spôsobiť nasledujúce rozdiely:
- Kolagén je veľmi dobre vstrebateľný
- Želatína potrebuje teplo
- Želatína môže ovplyvniť štruktúru tekutiny, do ktorej sa pridáva (čo kolagén nemôže)
- Kolagén sa používa ako doplnok stravy
- Želatína sa používa pri varení
Z hľadiska zdravotných prínosov majú želatína aj kolagén pozitívny vplyv na normálny stav kostí, kĺbov a pokožky.
Zdroje a spôsoby použitia želatíny
Sladké želatínové cukríky sa považujú za zdroj želatíny. Želatínu možno kúpiť aj samostatne v obchode. Potom ju môžete pridať do teplého krému, z ktorého pripravíte sladký dezert. Veľmi obľúbené sú aj želé fazuľky alebo proteínové želé cukríky. Majte však na pamäti, že sladké zdroje želatíny vašej štíhlej línii neprospejú.
Z dlhodobého hľadiska je najlepším riešením dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, ktorý okrem kolagénu typu I a II obsahuje glukozamín, chondroitín, MSM, vápnik, zinok, kadidlovník pílovitý a vitamíny. Práve táto komplexná kombinácia látok prospieva kĺbom najviac. Kĺbová výživa dodáva kĺbom látky, ktoré sú v kĺboch prirodzene prítomné (ale ktorých môže v dôsledku rôznych faktorov začať ubúdať). Môže tiež zmierniť bolesti kĺbov vo vyššom veku.
Z toho vyplýva jedna vec. Hoci môžete na občasné spestrenie stravy používať želatínu, oveľa účinnejšie je dlhodobé užívanie kĺbových doplnkov s kolagénom. Tie kvalitnejšie majú vo svojom zložení aj vitamín C, glukozamín, chondroitín a MSM. V prípade, že neviete, do ktorej kĺbovej výživy by ste mali investovať, odporúčame vám pozrieť si Kloubin. Jej premyslené zloženie dokáže uspokojiť aj naozaj náročných užívateľov a aktívnych športovcov.